Leasing pracowniczy, czyli wynajem pracowników, także z zagranicy, to ostatnio popularna metoda na obniżenie kosztów działalności i zapewnienie sobie doświadczonej kadry w firmie. Na czym dokładnie polega i jakie są jego korzyści dla pracodawcy i pracownika?
Leasing pracowniczy – na czym polega?
Pracodawcy coraz chętniej wykorzystują możliwość „wypożyczenia” pracowników od innej firmy. Okazuje się, że prawo daje nam taką możliwość – jeśli inny przedsiębiorca i jego pracownicy wyrażają zgodę na podjęcie pracy w innej firmie, istnieją rozwiązania prawne, które to umożliwiają. Outsourcing personalny generuje niższe koszty dla pracodawcy, a pracownikowi gwarantuje wyższą wypłatę. Idealnie sprawdza się, jeśli zwiększona liczba pracowników jest nam potrzebna tylko chwilowo.
Wady i zalety leasingu pracowników
Outsourcing personalny ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim pozwala obniżyć koszty, co jest dużą korzyścią zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Pracownik może wtedy liczyć na wyższą wypłatę, jednak musi mieć świadomość także wad tego rodzaju rozwiązania – zatrudniony na krótki okres nie może mieć poczucia stabilności i bezpieczeństwa, co jest ważne zwłaszcza dla osób mających rodziny czy planujących na przykład zaciągnięcie kredytu pod zakup mieszkania czy samochodu. Istnieją także ograniczenia czasowe, które nie pozwalają na zatrudnienie na zasadach leasingu dłużej niż 18 miesięcy.